AliExpress CZK

AliExpress CZK

Přepočítává ceny na AliExpressu na české koruny.

  • AliExpress CZK
  • AliExpress CZK
  • AliExpress CZK
What is AliExpress CZK?
AliExpress CZK is a Firefox add-on that converts prices on AliExpress to Czech korunas based on the current exchange rate of the Czech National Bank. It works for euros, dollars, and pounds. You can verify the conversion by hovering your cursor over the converted price to display the original value. The add-on also functions on mobile devices from version 1.5.
Stats
Users: 13
Rating: 4.29 (7)
Version: 1.10resigned1 (Last updated: 2024-04-25)
Creation date: 2017-02-17
Weekly download count: NaN
Firefox on Android: Yes
Risk impact: High risk impact
Risk likelihood: Moderate risk likelihood
Manifest version: 2
Permissions:
  • http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.txt
  • webRequest
  • tabs
  • storage
Size: 50.84K
Stats date:

Other platforms

Not available on Chrome
Not available on Edge
Want to check extension ranking and stats more quickly for other Firefox add-ons? Install Chrome-Stats extension to view Chrome-Stats data as you browse the Firefox Browser Add-ons.
Chrome-Stats extension
Summary

Doplněk přepočítává ceny na AliExpressu na české koruny dle aktuálního kurzu ČNB. Funguje určitě u eur, dolarů a liber, dál jsem nezkoušel :) Pro kontrolu můžete kurzorem najet na přepočítanou cenu a zobrazí se původní hodnota. Od verze 1.5 funguje na mobilu

User reviews
Is this add-on useless for anyone who does not know the language in which its description is written?
by Korwin, 2021-05-20

Supr pomocník který ušetří čas. Měl bych návrh na vylepšení. Hodně mi tam chybí možnost si přepnout kurz měny konkrétní banky pro ještě přesnější přepočet ceny. Dále by nebylo špatné u položek s cenovými rozsahy, aby se přepočítaná cena ukázala i po výběru parametrů zboží (barva, velikost, druh apod.) Jinak skvělá práce :-) děkuji!

Používám s univerzálním pluginem pro zobrazení minimální ceny na AliExpress - pomáhá určit nejnižší cenu prodávajícího, najít obrázek a porovnat ceny vybraného produktu s ostatními prodejci. Že budete používat, ušetřite peníze a čas: http://tinyurl.com/economte
View all user reviews
Safety
Risk impact

AliExpress CZK is risky to use as it requires a number of sensitive permissions that can potentially harm your browser and steal your data. Exercise caution when installing this add-on. Review carefully before installing. We recommend that you only install AliExpress CZK if you trust the publisher.

Risk likelihood

AliExpress CZK is probably trust-worthy. Prefer other publishers if available. Exercise caution when installing this add-on.

Upgrade to see risk analysis details